Overblog Segui questo blog
Administration Create my blog
Oriz me perime

Oriz me perime

Oriz me perime Përbërësit (për 4 persona): * 1 qepë mesatare, * 1 karotë mesatare, * bizele të ziera, * 1 domate mesatare (ose pakë salce), * 3 filxhanë çaji (mesatarë) oriz, * 11ugë supe gjalpë i freskët, * 3-4 lugë supe vaj çfarëdo, * 6 filxhanë çaji...

Mostra altro

Tave pershku

Tave pershku

Tave pershku Merr 2 fileto peshku te fresketa 200-300 gram secili. Merr 3 qepe te kuqe ose te bardha te medha dhe pret ne feta. Fillo dhe skuq qepet ne zjarr te ngadalte duke i trazuar shpesh per 15 minuta derisa te shkrihen (jo te digjen). Pataj merr...

Mostra altro

-Koktej shampanje

-Koktej shampanje

-Koktej shampanje Për 8 persona. Përgatitja: 5 minuta Nevojiten: * 1 shishe shampanjë * pak brendi * 8 katrorka sheqeri * pak liker * 1 portokall * 2 limona Përgatitja: Katrorkat e sheqerit qiten në gota për kokteje, të ftohura më parë në frigorifer....

Mostra altro

Tiramisu

Tiramisu

Tiramisu Perberesit § 250 g krem pana § 3 te verdha veze te fresketa § 3Luge gjelle sheqer pluhur § 250 g Mascarpone § 200 ml kafe te forte expresso § 50 ml liker bajamesh (Amaretto) § 50 ml konjak ose rum § 200 g Biskota (qe perdoren per tiramisune)...

Mostra altro

Ëmbëlsirë me çokollatë të zezë

Ëmbëlsirë me çokollatë të zezë

Ëmbëlsirë me çokollatë të zezë Nevojiten (për 24 copë): * 400 a margarinë * 400 g çokollatë për gatim * 8 vezë * lëkura e renduar e 1 limoni * 2 lugë lëng limoni * sheqer vanilje * 2 lugë kafe të bluar * 2 lugë niseshte misri * 275 g miell * 100-150 g...

Mostra altro

Ëmbëlsira nga çokollata dhe bajamet

Ëmbëlsira nga çokollata dhe bajamet

-Ëmbëlsira nga çokollata dhe bajamet Nevojiten: * 2 lugë bajame të bluara * 100 gr çokollatë për zierje * 3 lugë kafe turke të fortë * 2 lugë miell * 70 gr sheqer i kafenjtë * 3 vezë * gjalpë Për lyerje: 70 gr çokollatë për zierje, 1 dl ajkë të ëmbël,...

Mostra altro

-Embelsire Molle

-Embelsire Molle

Si të gatuajmë embëlsira? -Embelsire Molle Përshkrimi Embelsire me molla, arra, miell dhe veze. Përbërësit · 4-5 kokrra molla · vanilla sa per shije · 8-10 arra te grira · 3 gota mielli · 3 kokrra veze · 1 gote uji sheqer · pak sode Udhëzime per pregaditje...

Mostra altro

Te jetosh me Diabetin

Te jetosh me Diabetin

Te jetosh me Diabetin HYRJE Diabeti eshte nje semundje qe karakterizohet nga nivel i larte glukoze( ose sheqeri) ne gjak. Ky nivel i larte glukose eshte i shkaktuar nga paftesia e organizmit per te perdorur insulinen e vet per te tretur sheqerin. Mjekesia...

Mostra altro

Si të mbroni lëkurën!

Si të mbroni lëkurën!

Si të mbroni lëkurën! “Njërëzit nuk janë të vetëdijshëm për rreziqet mjafte të ekspozimit në diell…dhe për dëmin që mund ti shkaktoj ai AND-së së lëkurës. Kur ky dëmtim vjen duke u renduar, është si një minë me sahat, pasi mund të kthehet në kancër të...

Mostra altro

1 2 3 4 5 > >>