Sunday 27 february 7 27 /02 /Feb 22:41

Si t’i lajme dhembet me sapun per te miren e shendetit...

Te lash dhembet me sapun mund te duket dicka e rendomte, por ajo ndikon shume ne shendetin e cdo personi.

Shumica e pastave te dhembeve permbajne nje substance te quajtur glicerine. Por kjo substance i vesh dhembet me nje shtrese qe pengon perthithjen e mineraleve fosfate dhe kalciumit, te cilat jane vertet te frytshme per mbarevajtjen dhe fortesine e dhembeve tane. Sapuni i thjeshte nuk permban glicerine dhe gjithashtu vret bakteret qe ndodhen ne gjuhe.

Hapi I
Gjeni llojin e sapunit qe duhet perdorur. Duhet te perdorim sapun te ngurte, jo te lengshem. Sapuni i thjeshte nuk permban kimikate, aditivëve ose aromatizues. Beni kujdes nese perdorni sapun te bere vete ne shtepi, pasi mund te permbaje glicerine.


Hapi II
Lagni furcen e dhembeve dhe e ferkojme ate tek sapuni.

Hapi III
Vazhdoni larjen e dhembeve si normalisht, duke u siguruar qe do te prekni te gjithe dhembet dhe gjithashtu dhe gjuhen.

Hapi IV
Ne fund, shpelani mire gojen tuaj. Shpelarja e mire do te beje qe te largohet cdo pjese e mbetur e sapunit duke mos shkaktuar asnje problem.

Fabiola Hoxha

Di EFESS - Pubblicato in : Shendetesi
Scrivi un commento - Vedi 0 commenti
Torna alla home

Présentation

Créer un Blog

Recherche

Calendrier

October 2014
M T W T F S S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
<< < > >>
Crea un blog gratis su over-blog.com - Contatti - C.G.U. - Remunerazione in diritti d'autore - Segnala abusi - Articoli più commentati