Shendetesi

Sunday 27 february 7 27 /02 /Feb 22:39

 

Mjalti dhe Shendeti i njeriut

Mjalti si ushqim i shishëm energjik dhe kurativ,është i njohur qysh në lashtësi nga popujt e ndryshëm të botës. “Babai i mjekësisë” Hipokrati,mjaltin e ka përdorur si ilaç bazë në kurimin e shumë sëmundjeve. Dijetari i madh arab Ibn-Sina (Avicena),për vetitë dobiprurëse të mjaltit,shkruante: “Mjalti forcon frymëmarrjen,ndihmon aparatin tretës,krijon edhe shton oreksin,ruan përkohësisht gjendjen rinore,forcon kujtesën,arsyen,zgjidh gjuhën.” Edhe stërgjyshërit tan ilirë,e në veçanti fisi i taulantëve,e kultivonin shumë bletën për të marr nga ajo sa më shumë mjaltë. Ata me mjaltin pregatisnin në gëzimet e tyre ëmbëlsira të ndryshme,si dhe një llojë vere,që ishte për ta pija më e pëlqyer. Qysh prej lashtësisë mjaltërat e vendit tonë ishin bërë të njohura dhe jashtë kufijve të Ilirisë. Në mesjetë morën famë edhe jashtë vendit mjaltërat e Kaninës (Vlorë),të Vrapit (Peqin),të Zogajt (Tropojë),të Çajupit etje. Edhe në ditët tona ,për një njreri të shëndetshëm thuhet:” I shëndetshëm dhe i fortë sikur të jetë ushqyer me mjaltë”. Mjalti njihet për vlerat e tij të çmuara si mjekues i efektshëm i shumë sëmundjeve. Për dobinë e mjaltit flasin dhe këto të dhëna: fëmijët e ushqyer me mjaltë,në krahasim me ata të ushqyer me sheqer,kan një rritje më të mirë dhe nuk vuajnë nga shqetësimet e aparatit tretës. Te fëmijët e ushqyer me mjaltë asimilimi i kalciumit (kripës shumë të domosdoshme në vitet e para të jetës së tyre) është më i madh. Studimet kan vertetuar se të ushqyerit me qumësht dhe mjaltë të fëmijëve të gjirit nxit shumë zhvillimin e tyre.Tek ata që ushqehen me mjaltë është vrojtuar një rritje e konsiderueshme e homoglobinës në gjak. Mjalti është mik i mëlçisë,ai nxit shtimin në masë të konsiderueshme të glukogjenit,kështu ndihmon në mjekimin e disa sëmundjeve të mëlçisë. Shtimi i hemoglobinës dhe i glukogjenit në mëlçi vjen,veç të tjerave edhe nga kripërat minerale që përmban mjalti. Më të pasura në kripëra minerale janë mjaltërat me ngjyrë të errët si:i gështënjës, i sherebelave,i rigonit të kuq,i pemëve dru-frutor etj. Mjalti,falë aminoacideve dhe lëndëve estrogene që përmban ndihmon në shërimin e mjaft sëmundjeve,siç janë ulçërat,kolitet, dhimbjet e barkut,ai normalizon peristaltikën e zorrëve,kapsllekun,majasëllin, aciditetin e stomakut etj. Mjaltërat më të mira për sëmundjet e organeve tretëse janë ato shumë aromatike si: mjalti i blirit,i eukaliptusit,i agrumeve,i rigonit,i çajit të malit,i lavandulës dhe përzjerjet midis tyre etj. Ndikim pozitiv luan mjalti në sëmundjet uro-genitale. Ai ndihmon diaurezën dhe,duke patur veti antimikrobike,ndihmon në luftimin e baktereve urinare. Këtë funksion mjalti e kryen,veç të tjerave edhe nepërmjet acideve organike. Mjalti ndihmon mjaft në sëmundjet e mushkërive (azmë bronkiale,ftohje,kollë etj.) Efekti mjekues për këto sëmundje i kushtohet përqëndrimit të lartë të sheqerit dhe të faktorëve antimikrobikë etj. Mjaltërat,në veçanti (disa prej të cilave u përmendën më lartë) kan veti kurative edhe në disa sëmunje të sistemit nervor: ato jo vetëm që rritin tonusin e organizimit,por ndihmojnë në qetësimin e sistemit nervor. Si mjet kurues mjalti përdoret edhe nepërmjet tretësirave që injektohen,duke e futur dretpërdrejt në gjak. Si i tillë ai ndihmon te të sëmurët me hipërtension,në sëmundjet e zemrës (pas krizave kardiake) etj. mjalti u jep lëndë energjike muskujve të zemrës,zgjeron enët koronare etj. Mjalti është shumë më pak i dëmshëm për diabertikët (me doza të kufizuar). Për këta të sëmurë përdoren mjaltërat që përmbajnë më shumë fruktozë,si mjalti i akacies,i eukaliptusit,i borzilokut,i tërfileve të ndryshme etj. Veç vetive antimikrobike,mjaltërat janë edhe ripërtrirës të qelizave,prandaj ato janë përdorur edhe nga populli ynë për mjekimin e djegjeve të lëkurës,të plagëve të ndryshme,në sëmundjet e gojës (sidomos të fëmijëve),në të plasurat e buzëve,në sëmundjet e mishërave të dhëmbëve etj.

Studimet e vazhdueshme i përshkruajnë mjaltit këto efekte:
antimikrobik, antiviral, antiparazitar, antiinflamator, antioksidues,
antikanceroz. Studiuesit këshillojnë mjaltin edhe për sportistët si një
burim i theksuar energjie.

Por për t'u arritur shumica e efekteve, mjalti duhet të merret në
mënyrë të rregullt.

esht vertetu se mjalti shum i pasur ne fruktos dhe ne glykoz stimulon dhe perforcon zemren sidomos te sportistave a po te njerzve qe lodhen shpejt.
Mjalti perforcon imunitetin e trupit (rruzat e bardha qe luftojn kundraj gjdo mikroorganizmi te jashtem) do te thot organismi yn asht me i mbrojtur nga gripet, mikrobet, viruset...; trupi asht me i rezistushem kur organismi asht me i mbrojtur, asht si nje lloj vakcinim natyral nese mund te them keshtu.

 

                                                                                                                                                    Fabiola Hoxha

Di EFESS - Pubblicato in : Shendetesi
Scrivi un commento - Vedi 0 commenti
Sunday 27 february 7 27 /02 /Feb 22:33

Si te heqesh njollat dhe ngjyren e verdhe nga dhembet tuaj?

Ngjyra e dhembeve mund te krijoj nje imazh jo te mire kur ti takon njerez te rinj. Gjithashtu mund te afektoje dhe besimin qe ke ne vetvete.


Ngjyra e dhembeve mund  tekrijoj nje imazh  jo te mirekur ti takon njerez terinj. Gjithashtu mund te afektoje dhe besimin qe ke nevetvete.  

Nqs. mund te ndyshoni  menyren e teushqyerit  dhe  tehigjenes,  nekete menyre  mundesia per tehequr ngjyren e verdhe dhenjollat nga dhembet tuaj eshte me e madhe. Pirja e duhanit dhekafeja  shkaktojne  njolla ne dhembettuaj.

 

Hapi I . Bli sode buke per te hequr njollat. Laj dhembet me  sode buke ne te njejten menyre sic doi laje mekolinoz,  mund te  besh nje miksim  midis sodes se bukes  dhe  kolinozit . Nukduhet shume per tehequr  njollat, prandaj Nukduhet ti ferkoni shume dhembet me furce mjafton te kaloni lehte furcen  mga tegjitha anet e dhembeve

 

Hapi II: Beni gargare gojes suaj dy here ne dite me hidrogjen dhe  uje te oksigjenuar. Beni nje miksim midis ½ uje dhe½  uje te oksigjenuar ne nje gote . Ju mund te perdorni 1-3 % uje te oksigjenuar, ku mund te blihet ne cdo farmaci. Uji i oksigjenuar vret te gjitha mikrobet ne goje , si dhelufton kundra eres se keqe tegojes dhenjollave.

 

Hapi III:  Cakto nje takim me dentistin tend  te pakten cdo 6 muaj. Mbani dhembettuaj tepaster  dhe pastroni dhembet ngamikrobet . Dentisti gjithashtu mund te heq edheato njolla qe krijojne dhembet.

 

Hapi IV: Menjano ushqime dhepije  qe mund te shkaktojne  njolla tek dhembet. Zakonisht ushqimet  te cilet krijojne keto njolla jane:  mustarda, kafeja, grejpfrut, vera, caji, manaferrat, etj.  Nqs ju e perdorni shume cajin apo kafene ( athere kujdesuni qe mos te jene tenxehta shume)  nekete menyre nuk do te keni shume njolla

 

Nqs doni tekeni nje buzqeshje tebardhe, athere ju nukduhet tepini meduhan. E di eshte  shume e veshtire , por ndihmon ne shendetin tend si dheben temudur qe dhembet te jene te bardhe.

 

 

                                                                                                  Fabioala Hoxha

Di EFESS - Pubblicato in : Shendetesi
Scrivi un commento - Vedi 0 commenti
Sunday 27 february 7 27 /02 /Feb 22:18

Si te balanconi Mendjen, trupin dhe shpirtin

Ne përgjithësi, mirëqenie është kur balancon trupin, mendjen dhe shpirtin. 
  Kjo jo vetëm do te rrisë disponimin tuaj por ai gjithashtu mund te ndihmoje trupin tuaj për te shëruar veten.  Vetëm duke marre disa minuta gjate ditës për te unifikuar veten mund te siguroje paqe dhe lumturi për te gjithë aspektet e jetës sonë.


Hapi I
Praktikoni yoga.  Gjeni një klase  yoga ne zonën tuaj dhe mësoni  për te mbajtur trupin dhe mendjen ne balance.


Hapi II
Beni një masazh te paktën një here ne muaj.  Duke qene te vetëdijshëm për muskujt tuaj dhe lëshimin e tensionit ne do te ndihmojmë për te mbajtur mendjen dhe shpirtin tuaj te balancuar. Kontrolloni ne një banje me reputacion për një terapisë masazh licencuar ne zonën tuaj.

Hapi III
Meditimi ju ndihmon për ulur stresin  ne mendjen tuaj.  Studimet shkencore kane treguar se  ato qe meditojnë mund te ndryshojnë  valët e trurit  për te luftuar stresin, friken dhe  depresionin e lehte.  Gjeni një klase yoga ne zone tuaj dhe instruktori juaj mund te tregoje disa teknika meditimi.

Hapi IV
Flini te paktën 8 ore çdo nate.  Trupi  shërohet vete gjate gjumit, detoksifikimi dhe përtëritja ndodh gjate orarit te gjumit.


Hapi V
Ndryshimi i dietës reflekton  ne pamjen tuaj.  Te mbani një diete me balance me shume fruta te freskëta, perime dhe drithëra dhe ujë, do te shëroje trupin tuaj nga brenda jashtë.


Hapi VI
Mbani te sistemuar shtëpinë tuaj.  Rrëmuja  ne shtëpi mund et reflektoje ne mendjen tuaj dhe te shkaktoje stres ne mendjen tuaj.

Fabiola Hoxha

Di EFESS - Pubblicato in : Shendetesi
Scrivi un commento - Vedi 0 commenti
Sunday 27 february 7 27 /02 /Feb 22:12

Si te njiheni me disa keshilla per femijet mbi peshe?

Mbipesha eshte nje problem shume i madhe ne shume vende te botes dhe sidomos tek femijet, ja disa keshilla se si mund te silleni me keta femije per ti ndihmuar ata...

Obeziteti ne femijeri percaktohet nga indeksi i mases trupore, ose BMI, e cila ne kete rast eshte me e larte se 30. Vetem 30 vite me 6.5 % e femijeve nga mosha 6 deri ne 11 vjec konsideroshesih obeze. Ne 2011, ai numer ka arritur ne 19.6 %. Ndekrkohe qe secili femije me kete "semundje" perballet me sfida te shumta-- gjenetike, sjellje, faktore ambientale -- ka disa keshilla qe mund te ndiqni per te trajtuar kete problem.
      Eliminoni pijet e gazuara dhe lengjet artificiale
1. Shume njerez jane te vetedijshem per permbajtjen e sheqerit ne pijet me gas. Vetem nje kanace mesatare me keto lloj pijesh mund te kete deri ne 200 kalori. Ajo cka shume njerez nuk e dine eshte se edhe lengjet artificiale te frutave kane po aq kalori. Nese nje femije pi nje gote leng frutash dhe 2 kanace kola ne dite, ketu jane plot 600 kalori, ose plot 4200 ne jave. Vetem duke i kthyer keto pije ne uji femija mund te humbase 600 grame ne jave pasi 500 grame jane pak a shume 3500 kalori.
      Dekriminalizoni ushqimin
2. Zakonisht obeziteti vjen edhe me emocione se bashku. Nese ju i ndaloni femijes nje lloj ushqimi atehere do te beni me shume dem se sa mire. Mesojini femijes se te gjitha llojet e ushqimeve jane te pranueshme vetem se duhet pasur gjithmone parasysh masa. Mesojini ata rreth ushqimeve te mira dhe te shendeteshme dhe ushqimeve qe jane shume te demshme per te.
      Dija eshte fuqi
3. Kur vjen puna per te luftuar obezitetin njohuria eshte fuqi. Sa me shpejte qe ju sensibilizoni femijeen tuaj per shendetin dhe problamtikat e teprimit me ushqimin aq me shpejte femija do te filloje te kujdeset vete per kete problem. Nese keni mundesi, cojeni femijen tek nje dietolog. Nese nuk keni mundesi atehere mund te kerkoni informcaione online ose ne biblioteke per te ditur se si duhet te veproni me varesine nga ushqimi.
      Levizni
4. Se fundmi jeta eshte bere shume sedentare, makinat, interneti, televizioni dhe video lojrat kane nje ndikim shume te madhe ne jeten e femijeve. Zakonisht keto jane vese te keqija qe praktikohen nga te rritiurit qe zakonisht femijet priren ti imitojne. Nese jeni duke u perpjekur te ndihmoni nje femije obez, ushtrimet shume te forta dhe shume te lodhshme nuk jane zgjidhja, duhet te fillohet gradualisht dhe te vazhdohet pa sforco te medh .

Fabiola H oxha

 

Di EFESS - Pubblicato in : Shendetesi
Scrivi un commento - Vedi 0 commenti
Sunday 27 february 7 27 /02 /Feb 21:28
Cfare eshte autismi?
Autismi eshte nje semundje qe ka te beje me moszhvillimin normal te trurit. Quhet ndryshe Autistic Disorder. Shfaqet heret pas vitit te dyte te jetes te femijet. Femija ka nje zhvillim normal deri kur mbush 1 e1/2 dhe deri ne 3. Kjo semundje prek cdo aspekt te zhvillimit psikologjik e social. 
Cilat jane shenjat e Autismit?
-Autismi dallohet per nje shumellojshmeri shenjash.
- Jo te gjithe femijet shfaqin te njejtat shenja dhe me te njejtin shkalle. 
-Shenjat kryesore jane:
-E kane te veshtire te komunikojne normalisht me te tjeret.
- Nuk para shfaqin interes ne activitete te ndryshme. 
-Bejne levizje te trupit para-mbrapa te shpeshta
-Nuk bejne kontakte me sy te d.p.d-a
-Preken per gjerat me te vogla. 
-Disa behen agresive, te tjere jo. 
-Disa jane te shoqerueshem, disa jo.
Gjysma e ketyre femijeve nuk flasin fare, nje pjese e vogel, pak dhe nje pjese tjeter flasin normal.
Keta femije jane te ndjeshem ndaj dritave dhe zhurmave te forta
Kam patur rastin te punoje me dy femije me Autism, dhe mund te them qe kishin shenja te ngjashme, por dhe shume te ndryshme.
Vajza ishte e qete, e afrueshme. Me e degjueshme, dhe shfaqte me shume interes ne detyra. Nuk fliste fare. Leshonte ndonje tingull vetem kur shfaqte shenja merzitje. Djali me agresive. Bente me shume levizje te kokes, trupit. E kishte me te veshtire te bashkepunonte, te perqendrohej, e te zbatonte detyren ato qe i kerkohej. Fliste dy-tre fjale te thjeshta, por shumicen e kohes leshonte me shume tinguj.
__________________STELA MAKO
Di EFESS - Pubblicato in : Shendetesi
Scrivi un commento - Vedi 0 commenti

Présentation

Créer un Blog

Recherche

Calendrier

November 2014
M T W T F S S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             
<< < > >>
Crea un blog gratis su over-blog.com - Contatti - C.G.U. - Remunerazione in diritti d'autore - Segnala abusi - Articoli più commentati